קצת היסטוריה...

::: דפוסגרף - עיתון ומדריך :::

מדריך דפוסגרף, שיצא לראשונה בשנת 1979, היה המדריך המסווג המקצועי הראשון לענף הדפוס בישראל. המדריך כינס בספר אחד את כל נותני השירות לענף הדפוס, הגרפיקה וההוצאה לאור, החל מבתי דפוס והוצאות לאור, דרך ספקי ויבואני ציוד וציוד מתכלה ועד יצרני מכונות, מעצבים, כריכיות ועיתונים.

 

במקביל למדריך, החל בשנת 79' להופיע לראשונה גם עיתון דפוסגרף, עיתון רבעוני אשר כשמו כן הוא, היה העיתון של ענף הדפוס. בעיתון התפרסמו חדשות עדכניות מעולם הדפוס, כתבות עומק, תחקירים, ראיונות אישיים עם בכירי הענף, חדשות מהעולם ועוד. את המדריך והעיתון הפיקה פרסומים (שלימים הפכה לאינדקס פרסומים ולאחר מכן לאינדקס מדיה) בניהול המוציאים לאור יוסי גדעוני ועמוס אשרוב.

 

המדריך והעיתון ראו אור בתקופת טרום האינטרנט כאשר המדריך היה הדרך היחידה של אנשים פרטיים, מוסדות וארגונים להשיג מידע ומספרי טלפון של נותני שירות בענף הדפוס ואילו העיתון היה הדרך היחידה לקבל חדשות מקצועיות על החברים בענף הדפוס, לקרוא על אנשים מהענף ולקבל טיפים מקצועיים וחדשות מהעולם.

 

במדריך הופיעו בעלי מקצוע שונים המכסים את כל ענף הדפוס, באופן ישיר ועקיף ממגוון רחב של תחומים כמו נייר, מדפסות, מכונות וציוד, מעצבים גרפיים, מבלטים, מדבקות ותוויות, רוטציה, שטנצים, פלקסוגרפיה, הפקות דפוס, כריכיות, למינציה, גרפיקאים, בתי דפוס ועוד.המדריך הופץ בעשרות אלפי עותקים לכל העסוקים בענף הדפוס בישראל, כמו גם לגורמים מוסדיים נרחבים כמו הבנקים, חברות ביטוח, מערכות עיתונים, מוסדות וגורמים בתחום הדפוס, צרכני שירותי דפוס במועצות מקומיות, מפעלים גדולים בארץ ובחו"ל ולכל בתי הספר בישראל.

 

במדריכים הראשונים הופיעו שמות היסטוריים עבור הענף כמו חברת דפרון, יהושע נפחי, דפוס בארי, גרפיקה בצלאל, גסטטנר, דפוס כתר, ארטא, ז'ק מיטרני, גברעם מעטפות נור פרסום חוצות ועוד. במהלך השנים, המדריך הפך לאורים ותומים של ענף הדפוס וכל החברות הגדולות הופיעו בו, שמות כמו זירוקס, HP אינדיגו, היידלברג, קאנון, סאיטקס, ע.ב צור, מפעיל, נייר חדרה, קודאק, תערוכות ישפרינט בארץ והדרופה בגרמניה.

 

בשנת 1993 הפיק דפוסגרף את הגרלת מכונית הפרס. מבין כל המפרסמים במדריך ובעיתון דפוסגרף הוגרלה מכונית בערב גאלה יוקרתי אשר כלל הופעות וארוחת ערב לאנשי הענף. במכונית זכתה חברת נייר חדרה שבחרה לעשות הגרלה בין לקוחותיה לקבלת המכונית.

 

לאורך השנים ליווה עיתון דפוסגרף את תערוכת הדפוס הגדולה בעולם, הדרופה, שנערכת מדי 4 שנים בדיסלדורף בגרמניה. מיטב עורכי וכתבי העיתון יצאו לסקר את התערוכה וחזרו עם רשמים ותמונות לרוב, אשר התפרסמו בגליון מיד לאחר התערוכה. כמובן שלפני כל תערוכה יצא גליון מיוחד עם מפת התערוכה, עשרות עמודים על החברות הישראליות בתערוכה, מידע חיוני ליוצאים לתערוכה כמו מזג אוויר, תחבורה ואוכל, יומן התערוכה ועוד.

 

בין העורכים והכותבים הבולטים בעיתון דפוסגרף ניתן לציין את יהודה קונפורטס, שמואל פרץ, גרשון זילברברג, לבנה מושון, שלומית חלילי, רוני ליפשיץ, אודי נגיד, אלדד אייל וראובן שבת. בין העוסקים במלאכה במהלך השנים היה מנהל המכירות הארצי אבי צוויג, מנהל ההפקה בני גדעוני, מנהל אזור ירושלים אורן זיו, מנהל אזור הצפון אמנון שטנדר ועדי מסינג מנהלת אזור השרון.

 

מדריך דפוסגרף האחרון ראה אור בשנת 2019 בעוד שהגליון 98 והאחרון של עיתון דפוסגרף יצא בשנת 2011 ומאז ניתן לקרוא את המהדורה הדיגיטלית שלו.​

03-7612424